مهندسین منظـر گستـر(با وقار)

نشانی:آزادراه تهران_ساوه ، کیلومتر20

تولید کننده انواع درب و پنجره Upvc

آدرس کارخانه :

آزادراه تهران_ساوه​​ ، کیلومتر20

دفتر مرکزی :

مقاومت پنجره دوجداره در برابر زلزله|نقش پنجره upvc در هنگام زلزله

مقاومت پنجره دوجداره upvc در برابر زلزله به چه عواملی بستگی دارد؟

مقاومت پنجره دوجداره upvc در برابر زلزله به چه عواملی بستگی دارد؟

همان طور که می‌دانید، یکی از مهم ترین عوامل که از اهمیت بالایی نیز برخوردار است، مقاومت پنجره دوجداره upvc در برابر زلزله است. در حالت کلی، در هر ساختمانی، مقاومت اجزای آن در برابر زلزله بسیار مهم است. در پنجره دوجداره، عوامل مختلفی می ‌تواند باعث مقاومت آن در برابر زلزله شود.

یکی از آن ها کیفیت ساخت پروفیل upvc می‌ باشد. اما علاوه بر تمام این ها، عوامل دیگری نیز وجود دارد که در ادامه به تشریح آن ها خواهیم پرداخت. این عوامل همگی با هم می‌توانند در مقاومت پنجره دوجداره upvc در برابر زلزله تاثیر گذار باشند. با ما همراه باشید تا کاربرد چسب سیلیکونی در عایق کردن پنجره دوجداره  را با هم بررسی کنیم.

کیفیت ساخت پنجره، عامل مهم دیگر در مقاومت پنجره دوجداره upvc در برابر زلزله

کیفیت ساخت پنجره، عامل مهم دیگر در مقاومت پنجره دوجداره upvc در برابر زلزله

کیفیت ساخت و مونتاژ پنجره های دوجداره نیز از اهمیت بالایی در برابر مقاومت پنجره دوجداره upvc در برابر زلزله دارد. یکی از مهم ترین مواردی که می‌تواند به مقاومت یک پنجره یو پی وی سی اضافه کند، گالوانیزه مورد استفاده در آن است. گالوانیزه ها با ضخامت های مختلفی تولید می ‌شوند. برای مثال، گالوانیزه هایی با ضخامت 9/0 و 1 و 25/1 وجود دارد.

هر چقدر ضخامت گالوانیزه مورد استفاده در داخل پروفیل های upvc بیشتر باشد، مقاومت پنجره در برابر زلزله و وزن متحمل بر روی آن نیز افزایش پیدا خواهد کرد. گاهی اوقات ممکن است بسیاری از افراد شیشه های بزرگی برای پنجره خود بخواهند. همان طور که می‌دانید، هر چقدر وزن شیشه بیشتر باشد، باید قدرت تحمل وزن پنجره نیز بیشتر باشد. به همین دلیل باید از گالوانیزه ضخیم در داخل مولیون و قاب پنجره استفاده کرد.

گاهی اوقات شاهد عدم استفاده از گالوانیزه در داخل پروفیل ها هستیم. متاسفانه ساخت و مونتاژ پنجره ها با این روش کاملا نادرست و غیر اصولی می‌ باشد. زیرا علاوه بر آسیب پذیر بودن پنجره در برابر وزن، قدرت مقاومت پنجره دوجداره upvc در برابر زلزله کاملا صفر خواهد بود.

همان طور که می‌دانید پنجره های یو پی وی سی به هیچ وجه دچار زنگ زدگی و پوسیدگی نمی‌ شوند. همین مورد می‌تواند امتیاز مثبتی برای مقاومت این پنجره ها شود. اما فقط این مورد کافی نیست. بلکه باید با در نظر گرفتن مقاومت سازه و کیفیت مونتاژ، مقاومت پنجره ها را بالا برد. استفاده از گالوانیزه هایی با ضخامت کم نیز می‌تواند در مقاومت پنجره دوجداره upvc در برابر زلزله تاثیر گذار باشد. اما به اندازه ای که گالوانیزه های ضخیم، این مقاومت را تا 90 درصد بالا می‌برند، توانایی حفظ قدرت را ندارند.

عدم استفاده از شیشه های بزرگ در پنجره های دوجداره

عدم استفاده از شیشه های بزرگ در پنجره های دوجداره

استفاده از شیشه های بزرگ در پنجره های دوجداره می‌ تواند خطر ساز ترین کاری باشد که به هنگام ساخت، آن را انجام خواهیم داد. مقاومت پنجره دوجداره upvc در برابر زلزله به عواملی همچون تقسیم مساوی و اصولی آن می ‌باشد. در حالت کلی، پروفیل های یو پی وی سی وزن بسیار کمی دارند.

یکی از راه های کاهش خطر زلزله این است که مصالح مورد استفاده در سازه با وزن کمتری استفاده شوند. این موضوع باعث می‌ شود تا به هنگام وقوع زلزله، خسارات ناشی از سقوط پنجره و یا سایر المان ها بسیار کمتر باشد. استفاده از شیشه های بزرگ نیز می‌تواند خطرات و خسارات ناشی از زلزله را دو چندان کند. زیرا هر چقدر اندازه شیشه بزرگ تر باشد، قدرت شکست آن نیز بیشتر خواهد شد.

تاثیر مصالح مورد استفاده در ساختمان بر مقاومت پنجره ها

تاثیر مصالح مورد استفاده در ساختمان بر مقاومت پنجره ها

یکی دیگر از مواردی که در مقاومت پنجره دوجداره upvc در برابر زلزله اثر گذار است، کیفیت مصالح مورد استفاده و نحوه استفاده آن ها در ساخت و ساز می‌باشد. پنجره های یو پی وی سی به تنهایی این ویژگی را دارند که به هنگام وقوع زلزله، آسیب کمتری به اطراف وارد کنند. اما به هنگام استفاده در میان مصالح بی کیفیت، قضیه کمی متفاوت خواهد بود. زمانی که ترکیب مصالح ساختمانی به درستی انجام نشود، ممکن است فشار بسیار زیادی بر روی قاب های پنجره وارد شود.

جهت مشاهده انواع پنجره کامپوزیت لطفا کلیک کنید.

این موضوع می‌تواند بر دفرمه شدن پنجره نیز تاثیر داشته باشد. درست است که هزینه ساخت و تولید پنجره های دوجداره کمی بیشتر است، ولی در عوض می‌تواند مزایای بسیاری نیز به همراه خود داشته باشد.

عملکرد خاص پنجره های دوجداره در زلزله

عملکرد خاص پنجره های دوجداره در زلزله

یکی از مهم ترین نقاط قوت پنجره های دوجداره در زلزله جلوگیری از پخش شدن شیشه به هنگام شکستن آن می ‌باشد. البته یکی از ویژگی های بارز شیشه های دوجداره همین موضوع است. زیرا توسط چسب بوتیل و اسپیسر به هم متصل شده اند. همین موضوع باعث می‌شود تا شیشه ها نیز مقاومت زیادی در برابر شکستن داشته باشند.

زیرا این پروفیل ها به گونه ای ساخته شده اند که شیشه ها به میزان کمی در داخل پروفیل فرو رفته و توسط زهوار های مخصوص اطراف آن ها بسته می‌شود. همین موضوع نیز باعث امنیت بیشتر شیشه و پنجره در برابر زلزله و شکستگی می ‌شود.

به دلیل استفاده از گاز آرگون در میان شیشه های دوجداره، در صورتی که این شیشه ها نیز بشکنند، به صورت کامل پودر شده و هیچگونه شکستگی تیز و بزرگی از خود به جای نمی ‌گذارند. شیشه های شکسته شده نیز توسط چسب های مخصوص استفاده شده در زیر شیشه، بر روی پنجره نگه داشته می ‌شوند.

اگر می‌ خواهید تا مقاومت شیشه های پنجره شما در برابر زلزله بیشتر باشد، حتما از شیشه هایی با اندازه کوچک استفاده کنید. زیرا شیشه های بزرگ زمانی که بر روی پروفیل می‌نشینند به صورت کامل دچار لرزش می‌ شوند. همچنین سنگینی حاصله از آن نیز پنجره را مستعد خطر می‌ سازد .

همچنین استفاده از یراق آلات و اتصالات مرغوب نیز می ‌تواند در مقاومت پنجره دوجداره upvc در برابر زلزله تاثیر گذار باشد. برای مثال ممکن است پنجره ای باز باشد و در آن لحظه زلزله ای بیاید. اگر از لولا های ضعیفی استفاده شده باشد، ممکن است این لولا ها شکسته و لنگه پنجره از قاب جدا شود. برای دریافت مشاوره و خرید پنجره دوجداره مقاوم در برابر زلزله می توانید با کارشناسان مجرب مجموعه منظر گستر تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *